Lupiny vo vlasoch

Lupiny vo vlasoch

Podľa nedávnej štúdie má až 50% ľudí v západnej Európe lupiny. Ide o chronické ochorenie pokožky hlavy spôsobené hubou Malassezia. Táto huba žije na našej pokožke hlavy a živí sa olejom z vlasových folikulov. Zmeny v hormonálnej rovnováhe, precitlivelosť na určité látky v kozmetických prípravkoch a tiež znečistená pokožka môže viesť k tomu, že sa táto huba premnoží. To spôsobí, že vlasová pokožka začne produkovať kožné bunky vo väčšom množstve. Tieto nové kožné bunky sú špecifické, s tendendciou odumierať rýchlejšie, čím sa transformujú do tzv.bielych vločiek - lupín.

Čo sú lupiny?

Lupiny sú bežné kožné ochorenie, ktoré spôsobuje tvorbu bielych alebo šedých čiastočiek na pokožke hlavy a vo vlasoch. Lupiny sú najviac viditeľné, keď padajú z pokožky hlavy na ramená. Vlasová pokožka môže byť citlivá a suchá, čo je typickým znakom. Bežné je aj svrbenie. Lupiny nie sú nákazlivé, ale môžu byť nepríjemné pre naše sebavedomie a ťažko sa ich zbavujeme.

Ako sa zbaviť lupín?

Pri liečbe lupín môže pomôcť:

  • Aloe vera: Obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Má hydratačné vlastnosti, ktoré pomáhajú normalizovať pokožku hlavy a zbaviť sa lupín.
  • Aspirín: Rozdrvte ho a pridajte do šampónu. Vyberte si šampón bez agresívnych chemikálií, ktorý je jemný a šetrný k vlasom.
  • Jedlá sóda: Zmiešajte ju s ružovou vodou a vytvorte pastu. Naneste ju na pokožku hlavy a masírujte 2 minúty. Umyte si vlasy studenou vodou. Opakujte dvakrát týždenne.
  • Kokosový olej: Kokosový olej zvlhčuje vlasy a med pôsobí antibakteriálne. Zmiešajte ich v rovnakom pomere a naneste na vlasy. Nechajte pôsobiť a potom dôkladne zmyte. Táto zmes je plná živín, ktoré pomáhajú odstrániť lupiny a podporujú zdravie vlasov.

Šampón proti lupinám

Existuje veľa šampónov proti lupinám s rôznymi aktívnymi látkami. Niektoré šampóny môžu podráždiť a vysušiť pokožku hlavy. Odporúča sa používať jemný šampón. Šampón mioWell môže pomôcť proti lupinám a nadmernému masteniu vlasov.

1. Použite aspirín na odstránenie lupín

Aspirín obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá sa nachádza aj v šampónoch proti lupinám. Rozdrvte dva aspiríny a pridajte ich do šampónu. Nechajte ich pôsobiť na vlasovej pokožke 1-2 minúty a potom dôkladne opláchnite.

2. Použite olej z čajovníka na lupiny

Štúdia ukázala, že šampóny s 5 % oleja z čajovníka pomáhajú proti lupinám. Pridajte niekoľko kvapiek do svojho šampónu. Olej sa vyrába z listov rastliny Melaleuca alternifolia z Austrálie a pomáha pri liečbe kože a vlasovej pokožky.

Účinky čajovníkového oleja

Čajovníkový olej má protiplesňové účinky, ktoré zabíjajú baktérie spôsobujúce lupiny. Má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri svrbení pokožky hlavy. Hydratuje vlasy a pokožku hlavy a pomáha zbaviť sa odumretých kožných buniek a špiny. Vytvára priaznivé prostredie pre zdravý rast vlasov.

3. Jedlá sóda proti lupinám

Jedlá sóda odstraňuje lupiny a zbavuje vás prebytočnej odumretej kože. Pôsobí ako fungicíd a pomáha odstrániť hubu malassezia, ktorá môže spôsobiť tvorbu lupín.

Štúdia ukazuje spojitosť medzi druhmi Malassezia a tvorbou lupín >> štúdia TU

4. Aloe vera proti lupinám

Aloe vera upokojuje a hydratuje suchú pokožku hlavy a odstraňuje odumreté bunky. Pomáha odstraňovať baktérie a tukové usadeniny na pokožke hlavy, ktoré vedia upchať vlasové folikuly a tým pôsobí proti vypadávaniu vlasov. Obsahuje glykoproteín, ktorý znižuje zápal a svrbenie. Má minerálne látky, vitamíny a anti-hubové vlastnosti, ktoré odstraňujú lupiny. Má tiež antiseptické vlastnosti a preniká hlboko do vlasov a pokožky hlavy.

5. Kokosový olej a med proti lupinám

Kokosový olej pomáha zachovať proteíny vo vlasoch a odstraňuje lupiny. Štúdia ukazuje, že med má antimikrobiálne vlastnosti a je vhodný na liečbu lupín.

Zmiešajte kokosový olej a med v rovnakom pomere a naneste na pokožku hlavy. Masírujte 10 minút a nechajte pôsobiť ďalších 30 minút. Potom opláchnite a umyte vlasy šampónom.

Ďalšie prírodné tipy proti lupinám

Lupiny predovšetkým vyzerajú neesteticky a navyše spôsobujú nepohodlie a svrbenie pokožky hlavy. Existujú šampóny a kondicionéry na odstránenie lupín, avšak nemusia vždy pomôcť a sú finančne nákladné. Prírodné prostriedky môžu predstavovať cenovo dostupnejšie riešenie s rovnakým účinkom.

6. Liečba lupín pomocou lipy

Bylinná medicína sa používa po celé stáročia a rastliny sa stále používajú pri domácej liečbe. Kvety z lipy sa používajú v tradičnej medicíne na liečbu rôznych ochorení. Obsahujú antioxidanty ako kvercetín a kaempferol, ktoré odstraňujú škodlivé vedľajšie produkty a zlepšujú celkové zdravie. Sušené kvety sa môžu pripraviť ako čaj s vysokou koncentráciou fytonutrientov a flavonoidov.

Lipa pôsobí priaznivo na stav vlasov. Podporuje zdravý rast vlasov a posilňuje ich štruktúru. Je vhodná pre poškodené vlasy, ktoré potrebujú regeneráciu. Kvety z lipy podporujú obeh v pokožke hlavy a pomáhajú vlasom rásť zdravšie a rýchlejšie. Odvar z lipových kvetov môže pomôcť pri lupinách.

Recept z lipy

Potrebujete 2 šálky vriacej vody a 2 lyžičky lipových kvetov. Kvety vložte do sitka na čaj a zalejte horúcou vodou. Nechajte lúhovať 15 minút. Vychladnutým čajom opláchnite vlasy po umytí. Vmasírujte do pokožky hlavy a opláchnite.

7. Harmanček proti lupinám

Harmanček je obľúbená bylina s mnohými zdravotnými prínosmi. Čaj z harmančeka sa používa na liečbu úzkosti, nespavosti, horúčky a zápalu. Má tiež výhody pre vlasy. Pomáha pri lupinách, podporuje rast vlasov a dodáva im lesk.

Harmančekový čaj odstraňuje lupiny

Suchá a šupinatá pokožka hlavy spôsobuje lupiny. Harmančekový čaj sa môže použiť na liečbu šupinatej pokožky hlavy vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Umyte si vlasy bežným spôsobom šetrným šampónom bez SLS a parabénov. Nakoniec opláchnite vlasy ochladeným harmančekovým čajom. Oplachovanie vlasov harmančekom je prospešné pre vlasovú pokožku a prirodzene pôsobí proti lupinám.

Ďalšie výhody harmančekového čaju

Harmančekový čaj podporuje rast vlasov tým, že odstraňuje mŕtve bunky a nečistoty z pokožky hlavy. V kombinácii s pivom (zmes piva a harmančeka) je tiež činný proti nepríjemnému štiepeniu končekov vlasov. Pôsobí protizápalovo a utišuje podráždenie a svrbenie pokožky hlavy. Je tiež prírodným zosvetľovačom vlasov.

Zmena jedálnička môže zastaviť tvorbu lupín

Spracované potraviny s vysokým obsahom cukru a soli môžu spôsobiť hromadenie toxických látok v tele. Odporúča sa konzumovať viac zeleniny, ovocia a mäsa a stravovať sa vyvážene. Dôležitý je prísun omega-3 mastných kyselín, zinku, vitamínov skupiny B a minerálnych látok. Zdravé mononenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú v avokáde, orechoch a olivách. Ovsené vločky, ryža, vajcia a banány sú bohaté na vitamín B. Tieto potraviny udržia vaše vlasy a pokožku hlavy zdravé a lesklé.

Napísať komentár

Každý komentár podlieha schváleniu pred uverejnením.

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.